Podsumowanie Roku Sportowego 2017


 W czwartkowy wieczór, 14 grudnia 2017r. odbyło się XVI Podsumowanie Roku Sportowego. Jak co roku, była to okazja nie tylko do zaprezentowania działalności klubów i sekcji sportowych działających w gminie Śmigiel, ale przede wszystkim do wyróżnienia sportowców, trenerów i działaczy, których poświęcenie i praca były ponadprzeciętne w tym sezonie.

Uroczystość odbyła się w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie. Na początku wyróżnienia przyznano sportowcom, których osiągnięcia zasługują na szczególną uwagę. Pamiątkowe statuetki przyznano:

- Michałowi Szkudlarkowi – za wieloletnie reprezentowanie gminy Śmigiel w imprezach biegowych na terenie całej Polski;

- Marcinowi Jurdze, Zastępcy Burmistrza Śmigla – za reprezentowanie gminy Śmigiel w imprezach biegowych na terenie całej Polski. Marcin Jurga bierze udział w festiwalach biegów górskich. W tym roku zajął IX miejsce w kat. Open podczas Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Gorskich w Lądku Zdrój na dystansie 68 km. 11 czerwca wspólnie z biegowym partnerem Wojciechem Ptaszyńskim pokonali Bieg Rzeźnika na dystansie hardcore – 103 kilometry w czasie 15 godzin 31 minut 05 sekund jednocześnie zajmując 5 miejsce w powyższej kategorii. Nadmienić trzeba, że po ukończeniu dystansu głównego Rzeźnika - 80 kilometrów – para zajęła 29 miejsce na 531 startujących.

22 kwietnia 2017 roku Marcin Jurga w zimowej scenerii wystartował na 20-kilometrowym dystansie w Szczawnicy, gdzie pokonanie go w czasie 2 godzin 18 minut 27 sekund, co pozwoliło mu zająć 36 miejsce na ponad 300 startujących zawodników. Rok 2017 pan Marcin zakończył startem w Festiwalu Biegów w Krynicy Zdrój, gdzie zmierzył się z 100-kilometrowym dystansem. Pokonując tę trasę w czasie 11 godzin 58 minut zdobył 36 miejsce w kategorii open, a 7 w kategorii wiekowej.

- Marii Przybyłek – za reprezentowanie gminy Śmigiel w zawodach nordic walking oraz zawodach żużlowych. Oto niektóre jej tegoroczne osiągnięcia w nordic walking

-Liga Mistrzów – Golgota Beskidów – III miejsce

- Otwarte Mistrzostwa nw cross Lubiń – III miejsce

- Nocny Marsz Świętojański – I m

- Maraton Sporting Ćwierćmaraton nordic walking – II m

- Przełajowe Mistrzostwa Dolnego Śląska Profesjonalistów – III m

- Król Parku – III m

- Grand Prix Wielkopolskiego Parku Narodowego – III m

- Puchar Wielkopolski – III m

- Mistrzostwa Europy Nordic Walking – V m

Jeśli zaś chodzi o żużel, pani Maria jeździła na większości polskich torów: w Lesznie, Gnieźnie, Krakowie, Ostrowie, Bydgoszczy, Grudziądzu. Brała również udział w zawodach indywidualnych na dochodzenie i w 4 spod taśmy oraz w zawodach drużynowych. Reprezentowała drużynę Leszna, Swiętochłowic i Agroltechu.

- Karolinie Jankowiak – za wybitne osiągnięcia w motorcrossie -w tym sezonie Karolina zdobyła tytuł Mistrza  w Mistrzostwach Polski Strefy Zachodniej 2017  w klasie MX KOBIET, II Wicemistrza w Mistrzostwach Polski 2017 w klasie MX KOBIET oraz II miejsce w Pucharze Polski 2017  w klasie MX KOBIET .

 - Oliwierowi Krzyślakowi – za osiągnięcia sportowe w piłce nożnej dzieci. Oliwier jest zawodnikiem klubu sportowego w akademii piłkarskiej FOOTBALL ACADEMY LESZNO, prowadzonego pod przewodnictwem trenera koordynatora Mikołaja Patka oraz managera klubu Kamila Ilewicza. Najważniejsze osiągnięcia klubu:

Mistrzostwa Polski Football Academy U-9 (2016r.)-1 Miejsce,

Mistrzostwa Polski Football Academy U-10-3Miejsce,

Deichmann-minimistrzostwa-1 Miejsce,co zaowocowało wyjazdem  na Finał Finałów Mistrzostaw Deichmanna do Wałbrzycha i zdobycie 6Miejsca(na ponad 30 najlepszych drużyn z Polski).

Mistrzostwa OZPN Leszno-1miejsce.

Z indywidualnych osiągnięć Oliwiera to: powołanie do kadry Polski Football Academy  U-10. Tu zaczęła się prawdziwa przygoda Oliwiera; Zostanie reprezentantem Polski FA U-10 wiązała się z wyjazdami na zgrupowania kadry do Wronek, gdzie został wybrany do najlepszej 13 kadrowiczów w roczniku 2007 z całej Polski na  20  najlepszych zawodników powołanych na zgrupowania. Ta najlepsza 13 wyselekcjonowanych  kadrowiczów miała okazję brać udział w bardzo dużym Międzynarodowym Turnieju im.Jerzego Kryjoma w Ostrowie wielkopolskim, gdzie zdobyła 2 Miejsce. Innym indywidualnym wyróżnieniem Oliwiera było znalezienie się w najlepszej 20 zawodników FA z całej Polski na ok.1200 zawodników biorących udział w Mistrzostwach Polski FA U-10 odbywających  się w Opolu oraz wyróżnienie indywidualne od trenerów-selekcjonerów za Najlepszego  zawodnika i strzelca  FA w roczniku 2007 z całej Polski. Obecnie jest po pierwszych eliminacjach  mikromistrzostw  Polski do Mistrzostw Polski FA U-11 ze zdobyciem I miejsca.

Pamiątkową paterę otrzymał Ryszard Szymoniak z Wonieścia, który jest trzykrotnym Mistrzem Polski w trójboju siłowym.

Pierwsze starty pana Ryszarda rozpoczęły się w 2013r. i trwają do dnia dzisiejszego, obfitując w wiele sukcesów mistrzostw Polski.

Sukcesy Ryszarda Szymoniaka

2013 –Mińsk Mazowiecki - Mistrzostwa Polski w trójboju siłowym, kategoria do 120kg. Wynik 775kg – wicemistrzostwo Polski w trójboju siłowym

2014 – Pienisk- Mistrzostwa Polski w trójboju siłowym, kat. do 120kg., wynik 855 kg. – Wicemistrzostwo Polski

Marzec 2015 – Chorzów – Mistrzostwa Polski w wyciskaniu sztangi leżąc, kat. +120kg, wynik 255 kg. - -wicemistrzostwo Polski

Czerwiec 2015 – Kielce – Puchar Polski w trójboju siłowym kat +120 kg – I miejsce

16-18 października 2015 – Kielce – Mistrzostwa Polski w trójboju siłowym klasycznym – wynik 745 kg – III miejsce

Pierwsze tytuł Mistrza Polski  - 5 grudnia 2015r – Giżycko – Mistrzostwa Polski w trójboju siłowym kat. +120kg, wynik 900 kg

Czerwiec 2016 – Chorzów – Mistrzostwa Polski w wyciskaniu sztangi leżąc, kat. +120 kg – 290kg – tytuł Mistrza Polski

Październik 2016 – Warszawa – mistrzostwa Polski w trójboju klasycznym, kat. +120 kg, wynik 795kg. – II miejsce

Grudzień 2016 – Spała – Mistrzostwa Polski w trójboju siłowym kat +120 kg, wynik 965kg. – tytuł Mistrza Polski.

Po tym starcie Ryszard Szymoniak otrzymał powołanie do kadry narodowej.

2017- Pierwszy start w Mistrzostwach Europy – Malaga (Hiszpania), kat. +120kg. Zawodnik niestety spalił próby i nie został sklasyfikowany.

Październik 2016 – Sosnowiec – Mistrzostwa Polski w trójboju siłowym klasycznym kat +120kg, wynik 800 kg, tytuł wicemistrza

Grudzień – Spała – Mistrzostwa Polski w trójboju siłowym zwykłym, kat. +120kg, wynik 965kg, tytuł Mistrza. Jest to trzecie mistrzostwo Polski z rzędu w tej kategorii. Podczas tych zawodów pan Ryszard uzyskał wynik 290 kilogramów w wyciskaniu sztangi leząc, co jest nowym rekordem Polski w tej dyscyplinie.

Szczególne podziękowania za wkład pracy na rzecz sportu w gminie Śmigiel oraz promowanie sportu otrzymała Burmistrz Śmigla, Małgorzata Adamczak. Warto tutaj wspomnieć, kilka dni temu Zastępca Burmistrza Śmigla, Marcin Jurga odebrał Certyfikat Uczestnictwa Gminy Śmigiel w Makroregionalnym Sportowym Turnieju Miast i Gmin 2017r. W październiku natomiast, podczas Gali Sportowej Polski włodarze gminy, odebrali wyróżnienie Sportowej Gminy Śmigiel 2017.

Podsumowanie Roku Sportowego 2017 uświetnił swoim występem Dawid Pajor, który od 8 lat trenuje triki piłkarskie. Pan Dawid zaprezentował swoje umiejętności, wprawiając publiczność w zachwyt. Dodatkowo zaprosił na scenę dwóch piłkarzy, aby się mogli spróbować swoich sił w tej dyscyplinie.

Na scenie wystąpiły również wokalistki ze Studia Piosenki Muzol: Ewa Przymus, Paulina Szczepaniak, Martyna Maślanka.   

Organizatorzy – Ośrodek Kultury Fizycznej i Rekreacji pragnie gorąco podziękować wszystkim zaangażowanym w organizacje uroczystości, a w szczególności dyrekcji ZSP w Nietążkowie za użyczenie auli, wolontariuszom z ZSP, pracownikom Centrum Kultury w Śmiglu.