Słońce i ulewa czyli Biegi Uliczne 2018


Biegli wszyscy: dzieci i młodzież ( szkolna, gimnazjalna i ponadgimnazjalna), dorośli oraz seniorzy pokonując dystans od 300 metrów do 10 kilometrów.

Nie wszyscy biegli po medale i podium, każdy ze startujących miał swoje powody: niektórzy biegli po indywidulny rekord, inni zaś aby zaliczyć wyznaczoną trasę. Dla nich najważniejsza byłą satysfakcja z ukończenia biegu, który ze względu na panujące warunki wcale nie był łatwy. Trzeba było wykazać się siłą woli                                     i determinacją aby przekroczyć linię mety.

W porównaniu z poprzednim rokiem wprowadzono zmiany w programie minutowym. Biegi podzielono na trzy tury. W pierwszej, obejmującej w sumie 6 biegów , startowali uczniowie z klas II i młodszych , z klas III oraz czwartych. Pięć z nich zakończyło się zwycięstwem dzieci ze szkoły w śmiglu, jedynie                                 w biegu dziewcząt z klas IV zwyciężyła reprezentantka Bronikowa. W tym momencie nastąpiło podsumowanie I tury a więc wręczenie pamiątkowych medali oraz nagród rzeczowych.

II turę rozpoczął bieg dziewcząt z klas V i VI na dystansie 800 metrów, po nich startowali chłopcy ale już na dłuższym nieco dystansie (1000 metrów),  dziewczęta i chłopcy z klasy VII oraz młodzież gimnazjalna  ( długość trasy była zróżnicowana ze względu na wiek oraz płeć).

 Podczas wręczenia nagród rozlosowano wśród wszystkich startujących w I oraz II turze dwa rowery.

Ostania III tura to bieg młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych oraz bieg główny na 10 kilometrów. W związku z wysoka temperaturą na trasie biegacze mogli skorzystać z dodatkowych napojów oraz kurtyny wodnej. Jak się jednak okazało nie była ona potrzebna do końca zawodów ponieważ mniej więcej w trakcie połowy zaplanowanych okrążeń zaczął padać ulewny deszcz. W takich warunkach zawodnicy kończyli swoje zmagania oraz oczekiwali na oficjalne ogłoszenie wyników, które ostatecznie nastąpiło gdy na niebie ponownie pojawiło się słońce.  Dla niektórych biegaczy radość była podwójna: nie dosyć , że ukończyli zawody to jeszcze mogli cieszyć się z pierwszego w życiu podium.

Dodatkowo po każdej turze wręczane były puchary w klasyfikacji szkół. Wśród szkół podstawowych zwyciężyła z dorobkiem 259 punktów szkoła w Śmiglu  ( pokonując Czacz oraz Stare Bojanowo), wśród oddziałów gimnazjalnych najlepiej zaprezentowali się uczniowie z Czacza ( wyprzedzając Smigiel oraz SP nr 3 z Kościana), natomiast rywalizację szkół ponadgimnazjalnych wygrało Nietążkowo pokonując I LO z Kościana.

Ośrodek Kultury Fizycznej i Rekreacji dziękuje wszystkim służbom porządkowym , wolontariuszom i osobom zaangażowanym w zorganizowanie  i przeprowadzenie biegów, przede wszystkim jednak tym, którzy zdecydowali się na start.

Dziękujemy i do zobaczenia