Hubertus 2022


Hubertus to święto myśliwych, leśników i jeźdźców organizowane przez jeźdźców na zakończenie sezonu, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego.

Ubiegłoroczne święto zostało odwołane ze względu na obostrzenia wprowadzone w kraju z powodu pandemii. Na szczęście w tym roku, 8 października Stowarzyszenie Sportowe Pegaz i Ośrodek Kultury Fizycznej i Rekreacji  w Śmiglu  przy pomocy sołectwa Żegrówko mogło  ponownie zorganizować wydarzenie. 
To był wyjątkowo słoneczny i ciepły dzień. Po przywitaniu gości przez pana Zygmunta Ratajczaka  ponad 100 uczestników  imprezy wsiadło do  bryczek  i udało  się na teren przy stawku w Żegrówku. Tam na łące  odbyła się tradycyjna  gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa czyli  jeźdźca z ogonem przypiętym do ramienia. Kilka koni z jeźdźcami próbowało przechwycić lisi ogon. Sama pogoń trwała krótko mimo to  po zakończeniu zabawy wszyscy ( i jeźdźcy i konie) zostali nagrodzeni brawami a  zwycięzca otrzymał pamiątkowy puchar. 

Po pogoni nastąpiła wyczekiwana  chwila relaksu i posiłku, na który składała się grochówka oraz kiełbaska  z ogniska. Nie mogło również zabraknąć  słodkiego poczęstunku. Pogoda tego dnia dopisywała więc nikt nie miał ochoty wracać… W końcu jednak nastąpił ten moment i ponownie wszyscy wsiedli  do bryczek i udali się w drogę  powrotną. 

.Zdjęcia: A. Skrzypczak, M. Adamczak

 

mężczyzna siedzi na bryczce zaprzęgniętej w jednego konia. W tle samochody, zabudowania  , bryczka i ludzie mężczyzna siedzi na bryczce zaprzęgniętej w jednego konia. W tle samochody, zabudowania , bryczka i ludzie

kobieta siedzi na koniu. W tle inni uczestnicy na bryczkach i drzewa kobieta siedzi na koniu. W tle inni uczestnicy na bryczkach i drzewa